طعم شیرین وب (وب ، پورتال ، موبایل)
En
024-33745686
طعم شیرین وب
وب ، پورتال ، موبایل
اخبار آداک
اخبار فناوری
مقالات آموزشی
کتابخانه آداک
اخبار آداک - راه اندازی وب سایت تکیه حسینی اعظم ارمغانخانه
راه اندازی وب سایت 	تکیه حسینی اعظم ارمغانخانه

وب سایت اطلاع رسانی تکیه حسینی اعظم ارمغانخانه زنجان توسط شرکت آداک را ه اندازی شد.

این وب سایت با استفاده سیستم مدیریت محتوای شرکت آداک راه اندازی شده است.

آدرس وب سایت: http://www.tazieharmaghan.ir

تاریخچه تعزیه وشبیه خوانی در ارمغانخانه

 مراسم عزاداری و تغزیه خوانی در تکیه حسینی ارمغانخانه یکی از معروف ترین تعزیه خوانی‌های ایران است که از حدود ۴۰۰ سال پیش به زبان ترکی برگزار می‌شود. و در سال ۱۳۸۹ در شمار میراث معنوی ایران به ثبت ملی رسیده است. این مراسم از اول محرم تا چهاردهم محرم و از اربعین تا بیست و هشتم صفر برگزار می‌شود. تکیه حسینی اعظم ارمغانخانه از قدیمی ترین تکیه‌های شمال غرب کشور به شمار می‌آید.

به نقل از بسیاری از بزرگان وریش سفیدان خصوصا استاد حاج فیروز رستمی که ازتعزیه خوانها و تعزیه گردانان معروف می باشد و همجنین زنده یاد استاد میرزا باقر اسکندری که خود از تعزیه خوانها وتعزیه گردانهای مشهور بود .درحدود ۴۰۰سال پیش شخصی به نام عیوض نسخه‌های تعزیه را از درگزین همدان آورده که بعدا توسط توکل خان مرحوم مورد ویرایش قرار گرفته است.حاج فیروز می افزاید: توکل خان از بانيان و دست اندركاران تعزيه درارمغانخانه و از نوادگان ايل ترک افشار بوده و تعزيه را از پدران خود به ارث برده است. توكل خان خود از مجلس‌نويسان طرفه و نوحه سرایان به نام بوده است که به كار تعزيه ‌پرداخته‌اند و چندين پشت توكل خان تعزيه‌خوان، تعزيه‌گردان و از بانيان تعزيه در ارمغانخانه بوده‌اند. توكل خان همه ساله، دوازده روز ماه محرم و دو روز مانده به ماه محرم مراسم شبيه‌خواني را با شور و اشتياق زايد‌‌الوصفي بر پا مي‌كرده است. و در حقيقت يك معين البكا با تمامي مشخصات و شاخصه‌هاي مربوطه بوده و مهارت بسيار زيادي در اين زمينه داشته است. ديدن شبيه در ماه محرم براي اهالي قره پشتلو علی الخصوص ارمغانخانه نوعي عادت و نوعي نيايش هست. فرزند توكل خان، نصرت اله خان كه از تعزيه‌خوانان و تعزيه‌گردانان تواناي ارمغانخانه بوده، در زيارت كربلاي معلي، شبي در خواب روياي عجيبي را مي‌بيند و به او نهيب مي‌زنند كه محل تعزيه در ارمغانخانه بايد ترميم گردد. هراسان از خواب بيدار مي‌گردد و از ديدن چنين خوابي متعجب مي‌شود. در مراجعت به ارمغانخانه شبيه‌خوانان و ريش‌سفيدان را از خوابي كه ديده با خبر مي‌نمايد و بعد از شور و مشورت، دست به ساختن تكيه‌اي در ارمغانخانه مي زند. با الگو برداري از مزار سيد و سالار شهيدان امام حسين (ع)، تكيه‌اي بسيار باشكوه، زيبا و تقريبا نمونه، عرص‌هاي بسيار وسيع براي كار و نمايشگري، راهرويي مشرف به آن، حجره‌ها، انبارهايي در اطراف و چند اصطبل براي نگهداري اسب ها میسازد .

 تكيه ارمغانخانه  در ادوار گذشته توسط مردم وافراد خیر چندین بار  مورد ترمیم وبازسازی قرار گرفته است  که از آن جمله میتوان از مرحوم فاطمه خانم ،،مرحوم حاج مسیب اسدی ومرحوم حاج صفر افشاری نامبرد وبه دليل نامناسب ونامتناسب بودن و عدم جوابگویی به خیل مشتاقان نياز به ترميم و بازسازي اساسی داشت که اخيرا افراد خیر به همت اهالی وکمکهای دولتی دست به چنين اقدامي زدند و تكيه رااز هر باب بازسازي نمودند و به شكوه و جلوه آن افزوده شد.

در این تکیه علاوه برتوکل خان مرحوم خاندان عیوض وپس از عیوض پسرش ملا عرب بعد از وی پسرش اسکندر پس ازاو ملا نجف بعد از ایشان فرزندش ملاحسین بعد از وی مرحوم میرزا باقر ودر آخر کربلایی جواد اسکندری در تکیه ایفای نقش تعزیه نموده‌اند.

از تعزیه خوانان مشهور تکیه حسینی، در طول چند صد سال گذشته می‌توان از میرزا سمیع سهرینی، ملاسیفعلی، میرزا حسین قالایچی، میرزا علی نجفی، میرزا مجید، میرزا جمشید، کربلایی غلامحسین دوسرانی، میرزا علی فرزند قنبر اهل باکو، حاج مسیّب اسدی، میرزا باقر، کربلایی بهار،حاج رمضان، ملانجف ،ملا حسین ، میرزا قهرمان، مشهدی رزّاق، میرزا تراب اسدی،میرزا یعقوب، حاج فیروز رستمی ،کربلایی اسلام افشاری ،کربلایی عیسی مرشدی ، جعفرعلی افشاری ،کربلایی عباس اوجاقلو ،کربلایی رسول اوجاقلو ،کربلایی علیرضا رستمی وکربلایی شاه حسین مقصودی ودیگر عزیزان را نام برد.

هنر تعزیه در شهر ارمغانخانه باقدمتی که دارد سال هاست که توانسته در طول سال نظر مخاطبین فراوانی از اقصی نقاط ایران اسلامی را به خود جلب نماید

لینک مرتبط: مشاهده وب سایت تکیه حسینی اعظم ارمغانخانه
تاریخ انتشار: 1393/09/27 - 17:45

آداک را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق این وب سایت برای گروه نرم افزاری آداک محفوظ است.
برو بالا
آمار