طعم شیرین وب (وب ، پورتال ، موبایل)
En
024-33745686
طعم شیرین وب
وب ، پورتال ، موبایل
اخبار آداک
اخبار فناوری
مقالات آموزشی
کتابخانه آداک
اخبار آداک - راه اندازی وب سایت انجمن مهندسی پزشکی ایران
راه اندازی وب سایت انجمن مهندسی پزشکی ایران
 وب سایت  انجمن مهندسی پزشکی ایران  با استفاده از سیستم مدیریت محتوای آداک  نسخه مخصوص انجمنهای علمی ایران به آدرس اینترنتی  http://isbme.ir    طراحی و راه اندازی شد.
 

درباره انجمن:

تاريخ دريافت پروانه تأسیس مردادماه 1379 اولين مجمع عمومي 10/08/1380 و به شماره ثبت 14554 مورخ 14/08/1381

اهداف انجمن:

انجمن مهندسي پزشكي ايران از آبان ماه 1380 به منظور دست‌يابي به اهداف ذيل تأسیس گرديد:

علم و رشته مهندسي پزشكي زيستي، به زبان ساده كاربرد مهندسي در پزشكي است و بصورت ذيل تعريف ميشود:

"تلفيق علوم مهندسي و پزشكي است كه در بكارگيري مهارت‌هاي مهندسي در علوم پزشكي به منظور حمايت و توسعة خدمات تشخيصي و درماني منطبق با اصول علمي فعاليت مي‌كنند. شاخه‌اي (گرايشي) از اين رشته (مهندسي پزشكي باليني) به جنبه‌هاي باليني خدمات درماني و نگهداري بيمار نيز مي‌پردازد. در واقع مهندس پزشك فردي است كه با بكار گرفتن مهارت‌هاي مهندسي، مديريتي و فنآوري‌هاي مرتبط، مراقبت از سلامتي را افزايش مي‌دهد و ارزيابي مديريتي و حل كردن مشكلات مربوطه را در محيط‌هاي علمي، باليني و پزشكي بر عهده دارد."

اين رشته ميان رشته‌اي هنوز هم در معرض نقد و بررسي جهت تبيين نقاط ضعف و قوت و پيآمدها و عوارض احتمالي است. به هر حال يكي از مشكلات و مسايل اين رشته در جهان با همان ديدگاه انتقادي، تعريف دقيق رشته است و در ايران علاوه بر اين ضعف، مشكل معادل سازي گرايش‌هاي آن نيز افزون بر ماجراست. بسياري از صاحب نظران، حد و مرز مشخصي براي اين رشته در نظر مي‌گيرند، ولي نظرات متعددي از طرف آنها مطرح است كه به عدم توافق در تعريف يكسان براي اين رشته در سطح جهاني مي‌انجامد. در هر صورت، سه واژة كلي زير براي عنوان اين رشته بصورت عام مطرح است كه البته هر كدام به صورت جداگانه تعريف مي‌شود:

1. مهندسي زيست‌پزشكي (بطور مثال: بيوالكتريك، بيومكانيك، بيو مواد و....)،

2. مهندسي زيستي (بطور مثال مهندسي بافت، مهندسي سلولي و مولكولي و....)،

3. مهندسي باليني (مهندسي بيمارستاني، مهندسي توانبخشي، مهندسي ورزش،انفورماتيك پزشكي،سلامت الكترونيكي و.).

جامع‌ترين واژه در ميان اين سه واژه، مهندسي بيومديكال (مهندسي زيست‌پزشكي) است. به طور كلي مهندسي زيست‌پزشكي، مجموعه‌اي منحصر به فرد و تلفيقي از شاخه‌هاي مهندسي، علوم پايه، علوم پزشكي و زيست‌شناسي است. به بيان ديگر، مهندسي زيست‌پزشكي، كاربرد مهندسي در علوم و تجهيزات پزشكي است كه از طريق مطالعة اصول، عملكرد و رفتار سيستم‌هاي زنده و بكارگيري اطلاعات و نتايج حاصله به تشخيص و درمان بيماري‌ها و همچنين جايگزيني اندام‌هاي صدمه ديده مي‌پردازد و پلي ارتباطي ميان پزشكي و مهندسي است كه در تجهيزات پزشكي نمود پيدا مي‌كند. البته در ايران بطور خاص نيز به نام مهندسي پزشكي شناخته مي‌شود.

اما بطور معمول عنوان دوم (مهندسي زيستي) را يك علم بنيادي و متمايل به پژوهش‌هايي مي‌دانند كه امكانات و مفاهيم علوم فيزيكي و شيميائي را در جهت درك بهتر دربارة سيستم‌هاي بيولوژيكي و فيزيكي بكار مي‌گيرد، اين دانش بطور اساسي به مسايل كلينيكي نمي‌پردازد.

واژة سوم (مهندسي باليني) كه شباهت‌هايي به مورد اول دارد، اساساً شاخه‌اي از علم است كه با بكارگيري مهارت‌هاي مهندسي، مديريتي و فنآوري در بهداشت و درمان به منظور حمايت و توسعة خدمات تشخيصي و درماني فعاليت مي‌كند. يك مهندس باليني به عنوان يك متخصص، عضو مجموعه كادر بيمارستاني و مراكز آموزشي درماني است و وظايفي را نظير ارزيابي، انتخاب و نظارت بر بكارگيري صحيح و ايمن فنآوري پزشكي، مديريت تجهيزات (خريد، تعمير، نگهداري، كنترل كيفيت و توسعه)، آموزش كاربردي صحيح دستگاه‌ها و مديريت اطلاعات بيمارستاني و طراحي سيستم‌هاي مهندسي كه به صورت تجاري در دسترس نيستند بر عهده مي‌گيرد

لینک مرتبط: پایگاه اینترنتی انجمن مهندسی پزشکی ایران
منبع: شرکت نرم افزاری آداک
تاریخ انتشار: 1393/08/25 - 21:19

آداک را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق این وب سایت برای گروه نرم افزاری آداک محفوظ است.
برو بالا
آمار